Bilgisayar ve Harezmi İlişkisi

Türkiye bilişim ziyaretçileri öncelikle sayfamıza hosgeldiniz.Günümüz teknolojisine sahip olduğumuz uzay çağında adını nadir duyduğumuz dehadan bahsetmeden edemedik.Bilgisayar,internet denildiğinde aklımıza elbette Vinton Cerf,Arpanet,Bill Gates gibi isim ve temel projeler gelecektir.

Peki ya  İslam bilgini olan El Harezmi cebir ve algoritmayı keşfederek , sıfır rakamını ilk olarak açıklamasaydı ne olurdu?

Bilindiği üzere dünya genelinde neredeyse çoğu bilgisayarın temeli,bir diğer ifadeyle ‘hücreleri‘ 1 ve 0 rakamlarından ibarettir.

Bu da demek oluyor ki akıllı makineler, kullanıcının kendilerine iletmek istediği mesajı  tamamen kendi dillerinde yani; 1’ler ve 0’lar şeklinde algılamaktadır. Örnek verecek olursak siz ‘merhaba‘ yazmak için klavyenizdeki  harflere bastığınızda; bilgisayar bu sinyalleri ‘harf‘ olarak değil, her harfin karşılığında 1 ile 0’lardan oluşan sayı bütünü olarak algılamaktadır. Bu durumu; ‘siz ekranın önünde ne yaparsanız yapın, bilgisayarın arka planında milyarlarca 1 ve 0 ışık hızında bir yerlerden bir yerlere hareket ediyor’ gibi düşünmelisiniz. 

Görüldüğü üzere matematik dehası Harezmi algoritmik ve rakamsal keşifleriyle günümüz teknolojisinin temellerini atmış bulunmaktadır.Harezmi’nin çoğu eseri Latinceye tercüme edilip batı ülkelerinde kullanılmış ve ilham kaynağı olmuştur. Bu muazzam deha sadece matematik ile ilgilenmemiş astronomi ve coğrafya alanlarında yaptığı çalışmaları da günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.